Czy warto ogrzewać klimatyzacją?

Klimatyzacja kojarzona jest zazwyczaj z chłodzeniem, natomiast większość współczesnych systemów daje również możliwość ogrzewania pomieszczeń. Działa to na zasadzie odwróconej funkcjonalności, gdy jednostka zewnętrzna chłodzi, a wewnętrzna dostarcza ciepłe powietrze. Zatem czy warto ogrzewać klimatyzacją wnętrza domów, mieszkań, miejsc pracy? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Na okresy przejściowe i nie tylko

Sezon grzewczy w blokach mieszkalnych rozpoczyna się i kończy w określonych terminach, natomiast zapotrzebowanie na ciepło jest znacznie większe, chociażby podczas zimnych nocy na przełomie lata i jesieni. Mając jeden lub kilka klimatyzatorów zapewnisz sobie oraz domownikom komfort ustawienia optymalnej temperatury, dostosowania jej do warunków pogodowych. Również podczas długotrwałych mrozów, gdy potencjał kaloryferów nie wystarczy, instalacja klimatyzacyjna będzie Twoim sprzymierzeńcem – działa, gdy na zewnątrz jest do -15oC (najdroższe modele nawet do -40oC), a w ostatnich latach srogie mrozy zdarzają się niezwykle rzadko lub trwają zaledwie kilka dni.

Podobnie w przypadku domów jednorodzinnych oraz innych obiektów dylemat dotyczący tego, czy warto ogrzewać klimatyzacją można rozwiązać wybierając odpowiednią instalację. Prawidłowy montaż klimatyzacji z właściwie dobraną ilością jednostek wewnętrznych jest podstawą wygodnego użytkowania.

Opłacalność w liczbach

Warto zapoznać się z parametrami działania przykładowej klimatyzacji oraz alternatywnych źródeł ciepła, aby zobaczyć możliwość realnego oszczędzania. Warunkiem jest zakup urządzeń wysokiej klasy energetycznej, odpowiednio wydajnych.

  • Współczynnik COP/SCOP klimatyzatora – im wyższy, tym lepiej pracuje klimatyzator. W średnim klimacie powinna to być wartość około 5.0, co oznacza, że przy pobranej 1 kWh energii system odda 5 kWh ciepła. Dla porównania: dmuchawy i podobne urządzenia oddają tylko tyle ciepła, ile zużyją energii elektrycznej. Nie produkują „nadwyżek”.
  • Przepływ powietrza – jest to istotne, ponieważ określa, czy można w konkretnym czasie ogrzać daną przestrzeń. Współczesne modele zapewniają przepływ powietrza na poziomie około 2000 m3/h.
  • Pobór energii – podczas ogrzewania jest on wyższy niż podczas chłodzenia. Zależnie od rodzaju klimatyzatora i wydajności oraz temperatury, jaką chcesz uzyskać, może wynosić 0,3-2,5 kW.

Istotne jest regularne czyszczenie klimatyzacji, aby mogła ona pracować na poziomie efektywności deklarowanym przez producenta. O szczegóły zapytaj specjalistów KliMat.

Koszty stałe – czy warto ogrzewać klimatyzacją przez cały rok

Dla pomieszczeń i przestrzeni do 40 m2 koszt ogrzewania tą metodą wyniesie około 140 zł miesięcznie. Jest to wystarczająca wydajność do średniej wielkości mieszkań, natomiast zbyt mała, aby ogrzać cały dom. Zakładając moc klimatyzatora 3,5 kWh oraz cenę 0,9 zł za 1 kWh energii elektrycznej, szacunkowy koszt klimatyzacji w trybie grzania wyniesie 0,85 zł za godzinę.

O finalnych kosztach decyduje wielkość i nasłonecznienie konkretnych pomieszczeń, ich rodzaj (w sypialni czy przedpokoju nie powinno być tak ciepło, jak w pokoju dziecięcym), a także indywidualne preferencje domowników. Jeżeli klimatyzator o powyższych parametrach będzie pracować 8 godzin dziennie przez 30 dni, rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o około 212 zł miesięcznie.

Sposoby na optymalizację kosztów

Gdy wiesz już, czy warto ogrzewać klimatyzacją wnętrza domu, mieszkania i nie tylko, możesz realnie wpłynąć na obniżenie kosztów takiego ogrzewania. Sprzyja temu zwłaszcza:

  • tryb gotowości, dostępny w urządzeniach wyższej klasy, wykrywający obecność osób w pomieszczeniu. Włącza się, gdy przez określony czas nie wykrywa żadnej osoby, oszczędza dzięki temu do 80% energii;
  • tryb nocny, czyli zmniejszone obroty sprężarki i agregatora, dzięki czemu samo urządzenie pracuje znacznie ciszej, zmniejszając przy tym zużycie energii elektrycznej;
  • szybkie uzyskanie pełnej mocy, zwłaszcza w wychłodzonych pomieszczeniach. Krótki czas ogrzania wnętrz to również sposób na oszczędzanie.

Należy pamiętać także o regularnym serwisie i odgrzybianiu klimatyzacji, ponieważ tylko odpowiednio czysta i sprawna spełni swoje zadanie.

Menu