Gdzie zamontować klimatyzator typu split?

Przy wyborze i instalacji klimatyzatora systemu split istnieje kilka ważnych rzeczy do rozważenia. Wraz z marką, rozmiarem i stylem klimatyzatora, który wybierzesz, jedną z najbardziej kluczowych decyzji powinno być to, gdzie w domu zainstalować urządzenie.

Podstawy decyzji o tym, gdzie umieścić klimatyzator

Istnieją trzy podstawowe wytyczne, o których należy pamiętać przy podejmowaniu decyzji o miejscu umieszczenia klimatyzatora typu split. Jednostka wewnętrzna Twojego klimatyzatora musi być zainstalowana:

  • blisko ściany na zewnątrz;
  • wysoko, blisko sufitu, z wystarczającą ilością miejsca wokół jednostki po obu stronach;
  • blisko środka powierzchni.

Gdy zamontujesz jednostkę na ścianie zewnętrznej, możesz połączyć jednostki wewnętrzne i zewnętrzne za pomocą niewielkiej ilości przewodów i rur, dzięki czemu proces instalacji jest tak prosty i niedrogi, jak to tylko możliwe.

Należy również zastanowić się, gdzie umieścić jednostkę zewnętrzną klimatyzatora systemu split. Miejsce, w którym zostanie zainstalowana jednostka powinno:

  • nie być bezpośrednio nasłonecznione albo zacienione;
  • obejmować dużo miejsca po obu stronach jednostki i zapewniać dobrą wentylację;
  • nie zawierać roślin lub drzew, które mogłyby zablokować jednostkę lub ją zanieczyścić.

Dodatkowo Twoja jednostka zewnętrzna musi być zamontowana przy ścianie lub betonowej powierzchni, tak aby nie poruszała się i nie trzęsła.

Powyższe wytyczne dotyczące instalacji Twojej klimatyzacji mogą nie zawsze mieć zastosowanie.

Instalacja klimatyzatora z jednej strony może być preferowana, ponieważ, na przykład, jeśli umieścisz go na środku sypialni, może on dmuchać chłodne powietrze nad tobą podczas snu. Jednak dodatkowe ciepło, które wytwarza ekspres do kawy, piekarnik lub kuchenka gazowa może zmienić odczyt temperatury teromostatu, jeśli klimatyzator jest zainstalowany obok jednego z tych urządzeń.

W innych przypadkach możesz być zmuszony do zamontowania jednostki na ścianie wewnętrznej, ponieważ nie ma dostępnej ściany zewnętrznej. W związku z tym cena i złożoność instalacji może wzrosnąć.

Najważniejszą rzeczą jest zastanowienie się, w jaki sposób korzystasz z przestrzeni i które miejsca chcesz wybrać do ogrzewania i/lub chłodzenia. Wybierając miejsce, należy najpierw zastosować się do podstawowych wytycznych, a dopiero potem rozważyć drobniejsze kwestie.

Montaż klimatyzatora w systemie split na miejscu

Nawet jeśli jesteś ekspertem w dziedzinie majsterkowania, klimatyzator z systemem split powinien zostać zainstalowany przez licencjonowanego specjalistę. Wybierając wykwalifikowanego eksperta do instalacji klimatyzatora z systemem split, możesz być pewien następujących rzeczy:

  • otrzymasz gwarancję na swoje urządzenie;
  • sprzęt zostanie skonfigurowany prawidłowo;
  • jeśli urządzenie jest nieprawidłowo zainstalowane, możesz zgłosić problem;

Wraz z tymi oczywistymi zaletami, Twój instalator może pomóc Ci w podjęciu decyzji, gdzie Twój klimatyzator z systemem split powinien być umieszczony. Ponieważ większość sprzedawców zainstalowała setki, a nawet tysiące klimatyzatorów z systemem typu split, ich profesjonalny osąd może być niezwykle pomocny.

Aby określić najlepszą pozycję dla klimatyzatora typu split podczas planowania instalacji, warto zastanowić się nad sposobem wykorzystania przestrzeni oraz nad wymienionymi powyżej wytycznymi. Kiedy instalator przybędzie, będzie mógł potwierdzić, że wybrane miejsce jest idealne lub wskazać problemy i zaoferować alternatywne rozwiązanie.

Znaczenie miejsca

Równie istotne jak marka lub rozmiar jednostki, którą wybierzesz, jest miejsce, w którym umieścisz swój klimatyzator systemu split. Możesz upewnić się, że wybierzesz najlepszą lokalizację, starannie rozważając, jak zamierzasz wykorzystać swoją przestrzeń, przestrzegając kilku podstawowych wytycznych i zatrudniając wykwalifikowanego instalatora. Dzięki temu klimatyzator zapewni Ci komfort przez cały rok, odpowiednio chłodząc i ogrzewając.

Menu