Jak działa klimatyzacja

Zadaniem klimatyzacji jest głównie chłodzenie oraz wentylacja pomieszczeń, natomiast odpowiedni system pozwala również efektywnie ogrzewać czy filtrować powietrze. Im bardziej nowoczesny i zaawansowany model jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, tym więcej korzyści płynie z codziennego użytkowania. Istotny jest również sam mechanizm, który sprawia, że to, jak działa klimatyzacja, wpływa na warunki panujące na danej przestrzeni.

Mnogość funkcji klimatyzatorów

Zarówno systemy z jednym klimatyzatorem, jak też kilkoma w ramach jednego układu, mają spełniać określone zadania. Są to między innymi wspomniane we wstępie:

  • Chłodzenie – podstawowe rola, którą pełni klimatyzacja. Jednocześnie ważna jest opcja zapobiegająca zamarzaniu, która nie pozwala schłodzić pomieszczenia do temperatury poniżej 8oC.
  • Wentylacja – zapewnia wymianę powietrza na świeże z zewnątrz, dlatego ma istotne znaczenie zwłaszcza gdy wentylacja grawitacyjna nie jest wystarczająca w kontekście odpowiedniego dopływu świeżego powietrza.
  • Filtrowanie powietrza – filtry w jednostce wewnętrznej zatrzymują cząsteczki kurzu i inne zanieczyszczenia, a zależnie od modelu klimatyzatora także wirusy, bakterie. Należy wtedy zadbać o odpowiednio częste czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji.
  • Ogrzewanie – urządzenia typu split to rewersyjne pompy ciepła, które dzięki odwróconemu działaniu mogą również ogrzewać pomieszczenia. Można korzystać z tej funkcjonalności zarówno w okresach przejściowych, jak też przez cały rok.
  • Osuszanie powietrza – na powierzchni wymiennika ciepła w klimatyzatorze skrapla się para wodna z powietrza w pomieszczeniach. Może to mieć miejsce jedynie w trybie chłodzenia lub wentylacji, ponieważ warunkiem jest zimna powierzchnia parownika.

Przed zamówieniem usługi montażu klimatyzacji warto zastanowić się, które właściwości mają dla Ciebie kluczowe znaczenie. Jeżeli wszystkie są istotne, należy wybrać zaawansowany technologicznie system, który będzie dobrą inwestycją na długie lata.

Mechanizm działania

Obecność jednostki zewnętrznej i wewnętrznej w danej instalacji sprawia, że możliwie jest pobieranie energii i jej oddawania w różnych miejscach w ramach jednego systemu. Jak zatem działa klimatyzacja jako połączone ze sobą urządzenia?

Podczas chłodzenia jednostka wewnętrzna odprowadza nagrzane powietrze na zewnątrz. Odbywa się to z pomocą wentylatora poprzez wymiennik ciepła, przez który przepływa zimny czynnik chłodniczy. Przenosi on ciepło z jednostki wewnętrznej do zewnętrznej, następnie wraca w formie ciekłej tą samą drogą (rurami łączącymi obie jednostki), aby zapewnić zimny nawiew do wnętrz.

Podczas ogrzewania zmienia się natomiast rola jednostek – zewnętrzna odpowiada za parowanie, a wewnętrzna za skraplanie powietrza. Energia z zewnątrz przekazywana jest do pomieszczeń, całość działa na zasadzie pompy ciepła typu powietrze-powietrze. Ciepło pobierane jest z powietrza na zewnątrz budynku i transferowane poprzez czynnik roboczy.

W praktyce wystarczy jeden przycisk na pilocie klimatyzacji lub jedno kliknięcie w aplikacji, aby przestawić system chłodzenia na ogrzewanie i odwrotnie, jeżeli zapisane są wcześniejsze ustawienia.

Jak powinna działać nowoczesna klimatyzacja

W KliMat priorytetem są oczekiwania Klientów, dlatego indywidualnie dobieramy urządzenia do konkretnych potrzeb, natomiast zwykle wśród tych potrzeb znajdują się:

  • cicha praca jednostki zewnętrznej i wewnętrznej niezależnie od ustawionego trybu,
  • inteligentne sterowanie nawiewem, aby zimne powietrze kierowane było ku górze dla zmniejszenia ryzyka przeziębienia,
  • tryb automatyczny, gdy klimatyzator zależnie od temperatury wnętrza sam przechodzi w tok ogrzewania lub chłodzenia.

Dbając o regularny serwis klimatyzacji zwiększasz szanse na niezawodne działanie przez cały okres użytkowania.

Menu