Jak działają klimatyzatory kasetonowe?

Istnieje wiele klimatyzatorów kasetonowych, które są wykorzystywane do chłodzenia biur, sklepów i hoteli. Ze względu na przystępną cenę i wysoką efektywność energetyczną są często wybierane w nowym budownictwie.

Na czym polega działanie klimatyzatorów kasetonowych?

Klimatyzatory kasetonowe działają podobnie jak urządzenia ścienne systemu split. Montowane są na suficie, a nie na ścianie, co stanowi różnicę. Jednostka wewnętrzna urządzenia, która znajduje się na suficie, ma dwie, trzy lub cztery strony, które rozpraszają klimatyzowane powietrze.

Gdzie należy montować klimatyzatory kasetonowe?

Istnieje wiele różnych rozmiarów i wydajności klimatyzatorów kasetonowych. Daje to możliwość wyboru modelu w zależności od potrzeb i limitu wydatków. Do zastosowania w większych pomieszczeniach bardziej odpowiednie są klimatyzatory kasetonowe. Będziesz musiał porozmawiać z profesjonalistą, aby określić dokładne miejsce instalacji, ponieważ zajmują one znaczną ilość miejsca na suficie, a także dlatego, że sufit zazwyczaj składa się z belek.

Eksperci często odradzają instalację klimatyzatorów kasetonowych w innym miejscu niż to, w którym można uzyskać zrównoważony przepływ powietrza.

Procedury montażu jednostki zewnętrznej dla systemu klimatyzacji typu kasetonowego są takie same jak dla każdego innego rodzaju. Urządzenia zewnętrzne muszą być umieszczone w bezpiecznych miejscach. Muszą mieć wystarczająco dużo przestrzeni po obu stronach, aby powietrze mogło przez nie swobodnie krążyć. Muszą być również chronione przed uszkodzeniami i łatwo dostępne w celu konserwacji. Konieczne jest także uwzględnienie emisji hałasu przez korpus zewnętrzny.

Jak wypadają w porównaniu z innymi rodzajami systemów klimatyzacyjnych?

Do porównania wydajności klimatyzatorów kasetonowych można wykorzystać każdy inny typ systemu. Mają one większą moc niż systemy ścienne i najczęściej umieszczane są w sklepach lub biurach. Są one szczególnie odpowiednie w sytuacjach, gdy inne rodzaje systemów, takie jak split zawieszane na ścianach, nie wchodzą w grę. W większości wypadków klimatyzatory kasetonowe kosztują więcej niż inne urządzenia klimatyzacyjne.

Na rynku dostępna jest szeroka gama klimatyzatorów kasetonowych. Ponieważ mogą być instalowane w dużych przestrzeniach, w tym w rezydencjach i biurach, klimatyzatory kasetonowe należą do najbardziej efektywnych. Są szczególnie przydatne, jeśli Twój sufit jest podwieszany, ponieważ jest w nim wystarczająco dużo miejsca na montaż. Przed dokonaniem zakupu należy jednak zapoznać się z zaletami i wadami tych systemów, aby podjąć świadomą decyzję.

Zalety klimatyzatorów kasetonowych

Jedną z kluczowych zalet klimatyzatorów kasetonowych jest to, że zapewniają one prawidłową dystrybucję powietrza w pomieszczeniu, co jest ważne, biorąc pod uwagę, że zimne powietrze opada, a gorące unosi się w przestrzeni. Dzieje się tak dlatego, że silne wentylatory, w przeciwieństwie do standardowych klimatyzatorów, są w stanie kontrolować odpowiednie rozproszenie powietrza w większych przestrzeniach.

Kolejną zaletą klimatyzatorów kasetonowych jest to, że montaż ich na suficie pozwala na dużą oszczędność miejsca. Druga jednostka klimatyzatora kasetonowego często znajduje się na zewnątrz.

Można umówić się na zaprogramowanie termostatu tych klimatyzatorów. To pozwoli kontrolować temperaturę w pomieszczeniu, aby zmniejszyć miesięczne koszty energii elektrycznej.

Wady klimatyzatorów kasetonowych

Sprężarki do klimatyzatorów kasetowych znajdują się na zewnątrz. W dużych budynkach blok klimatyzacyjny i sprężarka mogą być znacznie oddalone od siebie, co powoduje konieczność wiercenia licznych otworów w ścianach podczas montażu. Może to kosztować sporo pieniędzy i zająć trochę czasu.

Duże biura lub magazyny mogą wymagać wielu systemów kontroli klimatu, co może stać się kosztowne. Jeśli nie możesz sobie na to pozwolić, będziesz musiał kupić mniej energooszczędny rodzaj klimatyzatora.

Nie jest pewne, czy będziesz miał wystarczająco dużo miejsca, aby zainstalować klimatyzację kasetonową na suficie, jeśli budynek, w którym mieszkasz lub pracujesz ma więcej niż jedno piętro.

Zalecamy skorzystanie z porady i pomocy profesjonalisty, który może rozważyć kluczowe czynniki instalacji.

Oto lista zalet i wad klimatyzatorów kasetonowych.

Zalety:

  • doskonała jakość chłodzenia;
  • niski profil, nie rzuca się w oczy;
  • możliwość rozprowadzenia powietrza po całej przestrzeni.

Wady:

  • ograniczone możliwości instalacji – nie są odpowiednie dla mniejszych pomieszczeń, co może zwiększyć koszt instalacji.

Zapraszamy do kontaktu, aby zweryfikować, czy ten model sprawdzi się w konkretnym obiekcie.

Menu