Jaka klimatyzacja do domu

Wybór klimatyzacji domowej bazuje zazwyczaj na kwestiach dotyczących kosztów zakupu i montażu, powinien jednak obejmować jeszcze kilka istotnych wytycznych. Decydując się na konkretne rozwiązanie możesz nie tylko dobrać parametry działania do własnych potrzeb, lecz dodatkowo korzystać na co dzień z licznych udoskonaleń i udogodnień. Sprawią one, że powietrze w Twoim otoczeniu będzie mieć zawsze odpowiednią temperaturę, pozostanie przyjemne, wolne od wielu zanieczyszczeń. Doradzimy, jaka klimatyzacja do domu jest godna uwagi – warto poznać szczegóły.

Systemy split i multisplit

Rodzaj instalacji należy dobrać do liczby wnętrz, w których chcesz swobodnie regulować temperaturę. Propozycje współczesnych producentów dedykowane są dla:

 • pojedynczych pomieszczeń – split to klimatyzacja najmniej kosztowna, ponieważ obejmuje tylko jeden klimatyzator, czyli jednostkę wewnętrzną.
  • Zależnie od potrzeb klimatyzator można zamontować na przykład w salonie, jeżeli często przebywają tam domownicy i goście, albo w
  • sypialni, gdy kluczowe znaczenie ma dla Ciebie komfort snu.
   Montaż w przedpokoju/korytarzu jest uzasadniony głównie, gdy takie wnętrze łączy się z innym, nie jest oddzielone drzwiami i nie stanowi rodzaju „wiatrołapu”. Opcja godna rozważenia chociażby w salonie otwartym na przedpokój.
 • całych mieszkań lub domostw – multisplit oznacza system kilku klimatyzatorów działających niezależnie od siebie.
  • Montaż klimatyzacji obejmuje jednocześnie dwie lub więcej jednostek wewnętrznych, w przyszłości można dodawać kolejne urządzenia zależnie od wydajności agregatu, czyli jednostki zewnętrznej. Agregat może obsłużyć zwykle maksymalnie 5-9 urządzeń.
  • Takie rozwiązania łączone są często z pompą ciepła, co sprawia, że część energii potrzebnej do zasilania sprężarki można pozyskać z odnawialnych źródeł, bez dodatkowych kosztów.

Przed zakupem warto skonstatować się z nami, aby porozmawiać o rzeczywistych potrzebach i oczekiwaniach i dobrać system zapewniający wygodne użytkowanie.

Czynniki wpływające na koszt

Aby wiedzieć, jaka klimatyzacja do domu lub mieszkania nie przekroczy określonego budżetu, konieczne jest uwzględnienie kosztu całej instalacji wraz z montażem. Klienci KliMat mają świadomość, że prawidłowo zamontowane i podłączone elementy to gwarancja prawidłowego funkcjonowania. Tutaj uwzględnić należy:

 1. wspomniany wyżej rodzaj split lub multisplit,
 2. metraż pomieszczenia lub całego obiektu, gdzie na 1 m2 powierzchni powinna przypadać 0,1 kW (100W) mocy chłodniczej,
 3. odległość pomiędzy jednostkami wewnętrznymi i zewnętrzną, wpływająca na ilość oraz długość przewodów i kanałów wentylacyjnych,
 4. okresowy serwis klimatyzacji jako usługę stałą, ponieważ zadbana klimatyzacja to prawidłowe jej działanie o każdej porze roku.

Wpływ na ostateczny koszt ma również na przykład połączenie z pompą ciepła lub innymi źródłami energii odnawialnej. Szczegółowe informacje uzyskasz kontaktując się z nami. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania.

Cechy solidnej instalacji wysokiej jakości

Jeżeli nie wiesz, jakiej klimatyzacji do domu szukać, możesz kierować się również dodatkowymi cechami poszczególnych systemów i urządzeń. Powinna to być instalacja energooszczędna (w marcu 2021 Europejski Rejestr Etykiet Energetycznych wprowadził nowe oznaczenia, na przykład wcześniejsze oznaczenie A+++ to obecnie C lub D), wydajna, cicha, pozwalająca na szybką zmianę lub zaprogramowanie poszczególnych ustawień.

Mając na uwadze kwestie zdrowotne można wybrać urządzenie z filtrem o właściwościach antyalergicznych, wykazującym także działanie antystatyczne. Dzięki temu w powietrzu będzie mniej szkodliwych pyłków, kurzu i innych zanieczyszczeń. To istotne zwłaszcza dla osób zmagających się z alergią, natomiast poprawia komfort każdego użytkownika.

Menu