Kiedy podjąć decyzję o zainstalowaniu systemu rekuperacji?

O rekuperacji mowa, gdy za pośrednictwem odpowiednio dobranego urządzenia możliwy jest odzysk ciepła z powietrza do ponownego ogrzania wnętrz, stała wymiana powietrza we wnętrzach na świeże powietrze z zewnątrz. Niezbędnym wspomnianym urządzeniem jest rekuperator, który połączony z jednostką wentylacyjną pozwala usprawnić obieg powietrza. To propozycja zarówno do niewielkich domostw, jak też znacznie większych obiektów handlowych przemysłowych i innych. Mnogość systemów sprawia, że można szybko dobrać jednostkę odpowiednią dla siebie.

Jak wietrzono dom kiedyś, a jak teraz

Najdawniejszym i najbardziej oczywistym sposobem było otwieranie drzwi oraz okien, aby spowodować wymianę powietrza w domu na świeże z zewnątrz. Różnica odczuwalna była zwłaszcza podczas chłodniejszych dni, ponieważ ciepłe powietrze jest lżejsze i ma mniejszą gęstość, łatwiej więc jest zastępowane przez powietrze chłodne – cięższe, o większej gęstości. Rozwiązanie to nie sprawdzało się podczas upałów, było całkowicie zależne od warunków pogodowych.

Z czasem zaczęto montować systemy wentylacji grawitacyjnej, czyli pionowe kanały, przez które ogrzane powietrze z wnętrz odprowadzane jest na zewnątrz. Tutaj także mamy do czynienia z różnicą ciśnień, zapewniającą „wyciąganie” powietrza ku górze w stronę komina. Wentylacyjne kanały grawitacyjne również dziś są standardem w domach z dłuższą historią.

Od lat znacznym i chętnie wybieranym usprawnieniem są profesjonalne rekuperatory, których pierwotnym zadaniem był odzysk ciepła i wspomaganie instalacji c.o. Poszczególne udoskonalenia wdrażane przez wiodących producentów sprawiły jednak, że obecnie gama urządzeń jest coraz szersza, a ich udział w wietrzeniu pomieszczeń – bardzo istotny.

Dla wygody i oszczędności

Na tytułowe pytanie można odpowiedzieć z użyciem licznych argumentów, zarówno na podstawie danych technicznych i informacji ogólnych, jak też w oparciu o opinie użytkowników. Decyzję o zainstalowaniu systemu rekuperacji warto podjąć, gdy:

  • budujesz dom energooszczędny lub pasywny – w takim budownictwie pożądane są wszystkie rozwiązania pozwalające oszczędzać i zmniejszyć rachunki, dlatego poza solidną pompą ciepła oraz klasycznym systemem wentylacji, rekuperator do odzysku ciepła jest urządzeniem godnym uwagi;
  • chcesz do minimum ograniczyć obsługę urządzenia – wbudowane tryby pracy dostosowane są do warunków w budynku i warunków otoczenia; wystarczy wybrać dany tryb lub ustawić parametry ręcznie, aby sterowanie dystrybucją powietrza odbywało się w odniesieniu do temperatury, jakości czy wilgotności powietrza;
  • zależy Ci na czystym powietrzu w pomieszczeniach – dbając o dobre samopoczucie i zdrowie, warto zacząć od świeżego powietrza, które dodatkowo dzięki specjalnym filtrom jest oczyszczane z poszczególnych pyłów, bakterii, grzybów; całość można uzupełnić o kanałowy filtr powietrza, zatrzymujący do 99% wirusów i bakterii;
  • cenisz efektywność niezależną od pogody – na całą instalację składa się wentylator wywiewny oraz nawiewny, rekuperator i wymiennik ciepła, czyli urządzenia, których działanie można dostosować do każdej pogody tak, aby zimą odzyskiwały ciepło z ogrzanych pomieszczeń do ponownego użycia.

Wystarczy profesjonalnie przeprowadzony montaż z uwzględnieniem specyfiki budynku. Całość będzie wtedy służyć przyszłym użytkownikom.

Na czym polega montaż rekuperacji

Podstawą wszelkich działań jest prawidłowo opracowany projekt całego systemu, konieczna jest również zamontowana już instalacja wentylacyjna lub – w przypadku nowo powstających budynków – projekt takiej instalacji i jej prawidłowe zamontowanie. Zastanawiając się nad tym, kiedy podjąć decyzję o zainstalowaniu rekuperacji, warto wziąć pod uwagę sposób montażu, który wygląda zwykle jak poniżej.

  1. Należy odpowiednio dobrać średnicę przewodów i wyeliminować potencjalne opory w instalacji. Maksymalna prędkość powietrza w kanałach nie powinna przekraczać 3 m/s.
  2. Czerpnie na zewnątrz należy zamontować w miejscu zacienionym, aby latem docierało tam jak najwięcej chłodnego powietrza.
  3. Przewody dystrybucji powietrza należy dodatkowo zaizolować w miejscach przejścia przez strefy nieogrzewane.
  4. Sam rekuperator montuje się w pomieszczeniu, w którym temperatura otoczenia jest dodatnia, najlepiej gdy są to wartości powyżej 10oC (może być niższa, jednak musi być wystarczająca do zapobiegania zamarznięciom kondensatu).
  5. Po zamontowaniu jednostki centralnej należy podłączyć przewody odpływu skroplin, a także połączyć jednostkę z kanałami wentylacyjnymi. Tak przygotowaną instalację można podłączyć do zasilania elektrycznego.
  6. Centralę podłącza się do zasilania energią elektryczną poprzez gniazdo jednofazowe lub trójfazowe z uziemieniem ochronnym. Podłączyć należy również nagrzewnice kanałowe oraz dodatkowe urządzenia i czujniki.
  7. Po zakończeniu prac montażowych konieczne jest ustawienie parametrów oraz sprawdzenie, czy rekuperacja działa prawidłowo. Ważne: do prac związanych z elektrycznością niezbędne są uprawnienia SEP.

Wszelkie prace instalacyjne, a w późniejszym okresie również serwis i konserwację, warto powierzyć doświadczonym monterom z firmy KliMat. To gwarancja, że przy zachowaniu norm oraz wytycznych całość będzie funkcjonować prawidłowo.

System rekuperacji z dodatkowymi udogodnieniami

Im bardziej zaawansowana instalacja z rekuperatorem, tym więcej zalet odczujesz podczas codziennego użytkowania. Poza oczywistymi opisanymi wyżej korzyściami, docenisz zabezpieczenia przeciwzamrożeniowe (system obejścia „by-pass”), prostotę samodzielnej wymiany filtrów. Jednorazowa inwestycja w system rekuperacji przyniesie oszczędności na długie lata. Nasi specjaliści chętnie pomogą w wyborze odpowiednich rozwiązań – zapraszamy do kontaktu w celu nawiązania współpracy.

Menu