Klimatyzacja w domu – wszystko co musisz wiedzieć

Obecnie montaż klimatyzacji w domu wymaga jedynie kontaktu z firmą, która oferuje takie usługi. Powszechność urządzeń w wersji domowej sprawia, że rozwiązania te nie są już domeną jedynie pomieszczeń biurowych, hoteli czy urzędów. Nawet w niewielkim mieszkaniu można zamontować klimatyzator, który spełni swoje zadanie o każdej porze roku. Wystarczy chwila, aby uruchomić proces ogrzewania lub chłodzenia.

Główne różnice pomiędzy klimatyzacją a wentylacją

Aby omówić szerzej dzisiejsze zagadnienie, należy wyjaśnić, że nie jest to proces równoznaczny z wentylacją. Zadaniem wentylacji jest wymiana powietrza w pomieszczeniach na świeże powietrze z zewnątrz. Główne drogi wprowadzania tego powietrza to oczywiście okna i drzwi, a w pomieszczeniach bez stolarki otworowej proces ten zachodzi poprzez odpowiednio zamontowane kanały wentylacyjne. Gdy w kanałach tych nie ma dodatkowych usprawnień, jest to standardowa wentylacja grawitacyjna, natomiast wersja uzupełniona o wentylator to wentylacja mechaniczna.

Efektywność systemu wentylacji zależy więc w głównej mierze od czynników atmosferycznych, ale również od wielkości pomieszczeń czy konstrukcji budynku. Klimatyzację natomiast wyróżnia niezależność i możliwość ustawienia parametrów pod kątem indywidualnych potrzeb domowników.

Korzyści dla zdrowia i komfortu

Do najbardziej oczywistych zalet należy zaliczyć możliwość utrzymania we wnętrzach takiej temperatury, jaka jest najbardziej odpowiednia w danym czasie. Precyzyjne ustawienia sprawiają, że z dokładnością do jednego stopnia ustawisz chłodzenie lub ogrzewanie. Co jednak poza tym aspektem ma znaczenie na co dzień?

  • Wybrana temperatura to również dobre samopoczucie. Od warunków atmosferycznych może zależeć nastrój człowieka, podobna jest w tym przypadku rola klimatyzacji w domu.
  • Z powietrza we wnętrzach usuwane są liczne zanieczyszczenia. Dzięki filtrom urządzenie wychwytuje kurz, pyłki roślin, dym papierosowy.
  • Duży wpływ na zdrowie to usuwanie z powietrza drobnoustrojów, w tym wirusów, jeżeli w urządzeniu zastosowano system jonizacji.
  • Urządzenie pracuje cicho, a w poszczególnych trybach niemal bezgłośnie. To ważne zwłaszcza podczas snu domowników.

Powyższe zestawienie można rozszerzyć o dodatkowe cechy, istotne z punktu widzenia konkretnych użytkowników, na przykład osób zmagających się z alergią wziewną. Dla tych osób nadmiar danego alergenu jest nie tylko uciążliwy, jak dla osoby zdrowej, lecz może być również niebezpieczny. Wtedy tym bardziej warto zainwestować w solidny system klimatyzacji do domu.

Zasada działania, czyli praca czynnika w obiegu

Kluczową kwestią jest pobór energii i przekazanie jej do miejsca docelowego. To zadanie czynnika roboczego, zwanego także czynnikiem chłodniczym, który pobiera energię z jednostki zewnętrznej i przekazuje ją do jednostki wewnętrznej w celu ogrzania lub ochłodzenia powietrza, które trafi do pomieszczeń.

Jak się jednak dzieje, że klimatyzacja w domu może również ogrzewać? W takiej sytuacji jednostka zewnętrzna pobiera powietrze chłodne z zewnątrz, ogrzewa je i oddaje do wnętrz z udziałem wentylatora. Cała instalacja działa wtedy na zasadzie rewersyjnej pompy ciepła, czyli urządzenia z możliwością odwrócenia standardowego trybu działania. Jednostka zewnętrzna funkcjonuje tutaj jak parownik, a wewnętrzna jak skraplacz.

Wybierz układ split lub multisplit

W warunkach domowych zastosowanie mają głównie instalacje, w których jednostka zewnętrzna połączona jest z jedną lub kilkoma jednostkami wewnętrznymi, czyli klimatyzatorami w poszczególnych pomieszczeniach lub strefach. Standardowy podział to układy:

1. split – jednostka zewnętrzna oraz jedna jednostka wewnętrzna połączone orurowaniem chłodniczym; to propozycja głównie dla niewielkich domów i mieszkań lub miejsc, w których nie jest uciążliwy nadmiar słońca lub chłodu (od cienia) i wystarczy niewielkie wspomaganie; co ważne:

  • jest to mniejsza inwestycja, dlatego godna rozważenia przy ograniczonym budżecie;
  • poszczególne systemy mają możliwość rozbudowania ich do multisplitu w przyszłości;

2. multisplit – w takim układzie występuje zwykle od 2 do 5 jednostek wewnętrznych, lecz przy odpowiednio wysokiej mocy sprężarki może być ich więcej; idealne rozwiązanie w domach piętrowych, wielopomieszczeniowych;

  • klimatyzatory w pomieszczeniach działają niezależnie od siebie, dlatego można regulować temperaturę indywidualnie w każdym pomieszczeniu.
  • również pod kątem estetyki wybierzesz modele spójne z kolorystyką i stylem salonu, sypialni, pokoju dziecka. Dawniej dostępne były niemal wyłącznie białe obudowy, obecnie również czarne grafitowe, bordowe (różne kształty, wykończenie matowe, błyszczące i inne).

Dostępne są także instalacje VRF, czyli ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego – rozbudowane systemy przeznaczone głównie do obiektów komercyjnych. Charakterystyczne jest sterowanie centralne, a połączenie agregatu z jednostkami wewnętrznymi za pomocą trójników pozwala dostosować przepływ czynnika chłodniczego do wymogów w danym pomieszczeniu.

Efektywność energetyczna dla klimatyzatorów

Klasę energetyczną urządzeń określa się zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) nr 626/2011 z dnia 4 maja 2011 r. Zawarte w nim wytyczne dotyczą klasyfikowania sezonowej efektywności poszczególnych urządzeń.

Podstawowe pojęcia to SEER (Seasonal Efficiency Energy Ratio), czyli sezonowa efektywność energetyczna dla trybu chłodzenia oraz SCOP (Seasonal Coefficient of Performance) – sezonowa efektywność energetyczna dla trybu grzania. Wartości te oblicza się, dzieląc roczne zapotrzebowanie na chłodzenie (SEER) lub ogrzewanie (SCOP) przez roczne zużycie energii elektrycznej potrzebnej do utrzymania danego procesu na pożądanym poziomie.

Zamiast typowych oznaczeń, czyli skali od A+++ do G, stosuje się tutaj wartości liczbowe. Odpowiednik A+++ to SEER ≥ 8,50 i SCOP ≥ 5,10, a przy najniższej efektywności, czyli klasie G: SEER jest równie lub wyższe niż 6,10 i niższe niż 8,50, natomiast wartość SCOP jest równa lub niższa od 4,60, a nie przekracza 5,10.

Przykład: SEER równy 5 oznacza, że urządzenie pobiera 1 kW energii elektrycznej, aby wytworzyć 5 kW chłodnego powietrza.

Proste i zaawansowane systemy dostępne w każdej chwili

W przypadku pomp ciepła, systemów rekuperacji czy rozwiązań stosowanych w chłodnictwie, producenci tworzą urządzenia do najprostszych zadań, jak też znacznie bardziej zaawansowane pod względem budowy oraz funkcjonalności. Podobnie jest z modelami tworzonymi w branży klimatyzacji. Najprostszy system można kupić za niespełna 2000 zł, najbardziej zaawansowane natomiast wiążą się z kosztem kilka razy większym.

Profesjonalnie dobrane urządzenia oraz fachowy montaż stanowią całość, którą warto powierzyć doświadczonej firmie z branży klimatyzacyjnej – mowa o firmie KliMat. Optymalną formą współpracy jest możliwość powierzenia specjalistom również późniejszych przeglądów, serwisu oraz konserwacji. Dzięki temu w domu będzie zawsze panować odpowiednia temperatura.

Menu