Klimatyzatory kasetonowe – charakterystyka

Komfort cieplny odgrywa bardzo ważną rolę, a zbyt wysoka temperatura otoczenia negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Mając to na uwadze, coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji we własnym domu albo mieszkaniu. Klimatyzatory stały się ponadto niemal obowiązkowym wyposażeniem lokali użytkowych, obiektów handlowych czy też biur. Na rynku dostępne są jednak różne rodzaje tych urządzeń – popularnością cieszą się między innymi modele kasetonowe, których charakterystyce przyjrzymy się w dzisiejszym artykule.

Jak działają klimatyzatory kasetonowe?

Systemy te składają się z dwóch jednostek – zewnętrznej i wewnętrznej. W pierwszej znajduje się parownik, który odpowiada za pobieranie ciepła z wnętrza budynku, a następnie przemieszcza je do skraplacza, po czym oddaje na zewnątrz. Sam klimatyzator montowany jest w suficie podwieszanym, dzięki czemu jest w stanie rozprowadzać schłodzone powietrze w równomierny sposób, co wyróżnia go na tle innych modeli, na przykład ściennych czy przenośnych. Nawiew jest subtelny, dzięki czemu zapewnia cenny komfort cieplny i nie wpływa negatywnie na zdrowie użytkowników danej przestrzeni. Tego typu klimatyzatory stosowane są przede wszystkim w lokalach użytkowych, jednak coraz częściej inwestują w nie również właściciele domów jednorodzinnych. Urządzenia sprawdzają się zwłaszcza w większych pomieszczeniach, na przykład w salonie.

jak działają klimatyzatory kasetonowe

Poznaj najważniejsze zalety klimatyzatorów kasetonowych

Klimatyzacja kasetonowa stanowi droższe rozwiązanie niż na przykład wspomniane urządzenia mobilne, wymaga ponadto odpowiedniej zabudowy sufitu. Posiada jednak liczne zalety, które przyczyniają się do rosnącego zainteresowania tym systemem. Opisywane sprzęty charakteryzują się między innymi:

  • niewielkim rozmiarem – nie zajmują dodatkowego miejsca we wnętrzu budynku i doskonale wpasowują się w aranżację pomieszczenia ze względu na swój uniwersalny, minimalistyczny design;
  • wydajnością – zapewniają efektywne działanie przy stosunkowo niewielkim zużyciu energii, co przekłada się na oszczędność wydatków;
  • niską awaryjnością – odpowiednio konserwowany sprzęt posłuży nam bezproblemowo przez długi czas;
  • cichą pracą – dzięki temu dobrze sprawdzają się również w prywatnych domach i mieszkaniach, oraz mogą być używane nawet w nocy;
  • wielofunkcyjnością – klimatyzatory kasetonowe często są wyposażone w funkcję nie tylko chłodzenia, lecz także ogrzewania, co przyda się podczas zimowych dni oraz w okresie przejściowym, kiedy nie korzystamy jeszcze z centralnego ogrzewania;
  • efektywnością – jak wspomniano, opisywane sprzęty równomiernie rozprowadzają schłodzone powietrze, przez co zapewniają wysoki komfort cieplny.

Aby mieć pewność odpowiedniego działania systemu należy zadbać o prawidłowy montaż klimatyzacji kasetonowej. Trzeba między innymi znaleźć właściwe miejsce w pomieszczeniu do instalacji urządzenia oraz zapewnić zachowanie odpowiedniej odległości od podłoża czy ścian budynku. Ważny jest także dobór optymalnej mocy sprzętu, biorąc pod uwagę między innymi powierzchnię pomieszczenia czy też izolację termiczną obiektu.

Profesjonalne usługi w zakresie montażu klimatyzacji

Osoby zastanawiające się nad wdrożeniem klimatyzacji kasetonowej we własnym lokalu albo domu zapraszamy do kontaktu z kadrą pracowniczą firmy KliMat. Świadczymy kompleksowe usługi – od doradztwa przy wyborze, przez instalację, po konserwację i serwis klimatyzatorów. Zapewniamy szybką i prawidłową realizację prac oraz rozsądne ceny.

Menu