Komora chłodnicza czy klasyczne lodówki?

Profesjonalne pomieszczenia chłodnicze od lat są standardowym wyposażeniem w branży gastronomicznej, znajdują zastosowanie również w zakładach produkcyjnych czy większych sklepach. Nie oznacza to jednak, że standardowe lodówki ustąpią zupełnie miejsca komorom chłodniczym. Zależnie od specyfiki danej działalności, budżetu przeznaczonego na poszczególne urządzenia oraz indywidualnych potrzeb, można wybrać to, co rzeczywiście spełni swoje zadanie. Dziś przedstawimy i porównamy specyfikę obu rozwiązań.

Główne cechy komór – kubatura i pojemność użytkowa z opcją rozbudowy

Im więcej miejsca potrzeba do przechowywania produktów w niskiej temperaturze, tym bardziej zasadne jest zainwestowanie w komorę chłodniczą. Takie pomieszczenie z założenia ma być znacznie większe niż klasyczna lodówka, a swoją kubaturą i pojemnością użytkową przewyższa parametry najbardziej okazałych modeli wiodących producentów.

Dla porównania warto spojrzeć na praktyczny przykład:

 • największe lodówki, zwykle dwudrzwiowe typu side-by-side, mają zazwyczaj pojemność około 360-370 l (bierzemy tutaj pod uwagę tylko część chłodniczą, nie zamrażarkę),
 • pojemność profesjonalnej komory chłodniczej jest w zasadzie nieograniczona, a zaczyna się zazwyczaj od około 3800 l.

Warunkiem zamontowania komory jest wydzielona przestrzeń w danym obiekcie lub pomieszczeniu. Ze względu na kubaturę całości, która może wynosić nawet 150 m3, na przykład przy wymiarach 10,5 m x 5,5 m x 2,5 m, daje to imponujący wynik.

Co więcej, poszczególne systemy mają możliwość rozbudowy o dodatkowe moduły, zwłaszcza gdy płyty danej konstrukcji łączone są z zastosowaniem specyficznych zamków mechanicznych hakowych cam-lock. W rezultacie rozbudowana komora pozostaje stabilna oraz szczelna, a zyskuje znacznie na wydajności.

Indywidualnie dobrane wyposażenie dużej komory chłodniczej

Modele dostarczane do odbiorcy w wersji gotowej bazują zwykle na wyposażeniu w postaci półek oraz szuflad. Z zewnątrz zatem i wewnątrz mogą przypominać klasyczną lodówkę. Bardziej złożoną kwestią jest wyposażenie wersji znacznie większej – wbudowanej w dany obiekt oraz największej, czyli konstrukcji murowanej wolnostojącej. Im większa przestrzeń do zagospodarowania, tym swobodniej można planować obecność konkretnych pomieszczeń i wyposażenia.

Mogą się tutaj znaleźć między innymi:

 • pomieszczenia przechodnie – zwłaszcza gdy pomieszczenia główne wymagają utrzymania różnych temperatur lub kiedy chłodnia musi być oddzielona od mroźni;
 • regały – z szerokim zakresem regulacji, co pozwala na swobodę ich dostosowywania do zmieniającego się asortymentu; możliwość łączenia regałów jezdnych i modułowych;
 • dodatkowe drzwi oraz kurtyny – poza drzwiami głównymi istotne są:
  • drzwi pomiędzy poszczególnymi pomieszczaniami – obrotowe, przesuwne, rozwierne;
  • kurtyny – o wysokich właściwościach termoizolazyjnych, montowane niezależnie lub jako dopełnienie drzwi;
 • systemy bezpieczeństwa – z możliwości najbardziej zaawansowanych warto poznać te, które pozwolą uniknąć konkretnych zagrożeń; propozycje wiodących producentów to:
  • alarmy – jednym z istotniejszych jest możliwość uruchomienia alarmu z wnętrza chłodni w przypadku zatrzaśnięcia się w niej lub innych niebezpiecznych sytuacjach; zazwyczaj jest to alarm aktywowany przyciskiem;
  • monitoring – poza standardową funkcjonalnością, instalacja taka ma za zadanie tworzyć wykresy w oparciu o wszystkie wejścia do chłodni, rejestrować temperaturę, wilgotność powietrza, czuwać nad prawidłowością odzysku ciepła, jeżeli zachodzi on w danej instalacji.

Chłodnictwo jest dziedziną, w której innowacyjność idzie w parze z funkcjonalnością. Dotyczy to nie tylko wielkopowierzchniowych komór chłodniczych, lecz również klasycznych lodówek.

Kiedy lodówka będzie wystarczającym rozwiązaniem

Klasyczny model lodówki wybierany jest najczęściej do obiektów, w których nie ma potrzeby korzystania z komór chłodniczych lub gdzie w danym momencie decydującym czynnikiem jest ograniczona ilość miejsca czy środków finansowych na inwestycje.

Jest to propozycja oszczędzająca:

 • czas – zarówno czas zakupu, ponieważ w stałej sprzedaży jest wiele modeli godnych uwagi, jak też czas podłączenia oraz późniejszego utrzymania porządku wewnątrz,
 • przestrzeń – zajmuje niewiele miejsca, wystarczy ustawić ją z dala od źródeł ciepła (kaloryfera, palników etc.), aby spełniała swoje zadanie,
 • finanse – solidny pełnowymiarowy model można kupić za kwotę nieprzekraczającą 2000 zł, a niewielką wersję podblatową jeszcze taniej.

Dokupienie kolejnych urządzeń w dowolnym momencie jest równie proste, nie wymaga korzystania z pomocy specjalistów, chociaż oczywiście wszelkie wątpliwości należy skonsultować z osobą znającą rynek chłodniczy.

Z ograniczeń w wersji klasycznej lodówek znaczenie może mieć brak przeszklenia drzwi, jeżeli ma to być lodówka na przykład do sali sprzedaży w cukierni. Niektórzy zwrócą również uwagę na brak samozamykacza, lecz nawet w typowych drzwiach urządzeń gastronomicznych samozamykacz bywa dodatkowo płatną opcją.

Pomoc doradcy zawsze na czasie

Szukając optymalnych rozwiązań należy uwzględnić gamę ofertową dedykowaną danej branży, możliwość indywidualnego dostosowania poszczególnych rozwiązań do konkretnych potrzeb, przedział cenowy. Można o szczegóły zapytać doświadczonych dystrybutorów i montażystów, którzy w praktyce sprawdzili wiele opcji, dzięki czemu wiedzą, co jest godne uwagi. W efekcie tak komora chłodnicza, jak i klasyczna lodówka będzie przemyślanym, rozsądnym zakupem. W celu skorzystania z merytorycznego doradztwa zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z firmy KliMat. Mamy bogate doświadczenie w montowaniu nie tylko komór chłodniczych, lecz także klimatyzacji oraz wentylacji.

Menu