Montaż klimatyzatora w domu – o czym trzeba pamiętać?

Klimatyzacja to przydatne wyposażenie różnego rodzaju obiektów – zarówno biur, restauracji czy innych lokali użytkowych, jak też prywatnych mieszkań i domów jednorodzinnych. Jej montaż warto jednak dobrze zaplanować, aby mieć pewność uzyskania pożądanej efektywności i wydajności. W dzisiejszym artykule wskażemy istotne kwestie, które należy mieć na uwadze, decydując się na zakup klimatyzatora do domu.

Wybór właściwego urządzenia

To najważniejsza decyzja, jaką musimy podjąć, chcąc zapewnić sobie komfort cieplny wynikający z zastosowania klimatyzacji w domu. Do użytku prywatnego najlepiej sprawdzają się:

  • klimatyzatory mobilne – to przenośne, łatwe w instalacji urządzenia, które można bez problemu zamieszczać w różnych pomieszczeniach, a jedyny warunek stanowi obecność okna w danym pokoju (przez uchylone okno na zewnątrz wystawiana jest końcówka rury, która odprowadza ciepłe powietrze); do zalet tego rozwiązania należą między innymi atrakcyjna cena i elastyczność, jednak przeszkodą może być głośna praca oraz niewystarczająca wydajność w przypadku dużych pomieszczeń;
  • klimatyzatory typu split – są to urządzenia stacjonarne, cieszące się największą popularnością wśród dostępnych modeli; składają się z dwóch jednostek, z czego jedna znajduje się na zewnątrz, zatem nie będzie przeszkadzać nam jej głośniejsza praca; zapewniają wydajność i efektywność chłodzenia nawet w przypadku większych przestrzeni; charakteryzują się estetycznym designem, który doskonale dopasowuje się do niemal każdej aranżacji wnętrza; warto jednak wiedzieć o tym, że w przypadku mieszkania w bloku musimy uzyskać zgodę administratora budynku albo wspólnoty mieszkaniowej na montaż.

Rosnącą popularnością cieszą się również modele kasetonowe, które instalowane są w obudowie sufitu podwieszanego. Zapewniają wysoki komfort, gdyż ze względu na swoją lokalizację umożliwiają równomierny rozkład schłodzonego powietrza. Na rynku dostępne są również inne modele – na przykład kanałowe, które ze względu na swoją specyfikę są wykorzystywane przede wszystkim w lokalach użytkowych i na większych powierzchniach.

prawidłowy montaż klimatyzacji

Prawidłowy montaż klimatyzacji

Na efektywność systemu ma wpływ również przebieg prac montażowych, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na wybór urządzenia stacjonarnego, a więc typu split. W przeciwieństwie do wariantu mobilnego klimatyzator nie może być dowolnie przenoszony, co oznacza, że należy szczególnie zastanowić się nad wyborem jego odpowiedniej lokalizacji. Ważne jest, aby schłodzone powietrze nie było rozprowadzane bezpośrednio w miejscu, gdzie najczęściej przebywają domownicy (na przykład – nad kanapą w salonie), gdyż nieustanne przeciągi mogą wpływać negatywnie na zdrowie. Trzeba przemyśleć także lokalizację jednostki zewnętrznej, ponieważ agregat wywołuje hałasy, które mogą przeszkadzać użytkownikom budynku albo sąsiadom, jeśli zamontujemy ją przykładowo w pobliżu okna.

Po ustaleniu dogodnego miejsca na umieszczenie obu jednostek systemu można przejść do montażu. To zadanie warto jednak powierzyć specjalistom, którzy zajmą się sprawną i prawidłową instalacją urządzenia, a także wykonaniem próby szczelności i odpowietrzeniem układu. Fachowcy napełnią również układ czynnikiem chłodniczym oraz udzielą wszelkich informacji potrzebnych do prawidłowego użytkowania oraz konserwowania urządzenia – na przykład na temat zalecanej częstotliwości czyszczenia klimatyzacji.

Kompleksowe usługi w zakresie klimatyzacji

Chcąc powierzyć specjalistom montaż klimatyzacji, warto skontaktować się z kadrą pracowniczą firmy KliMat. Nasza oferta obejmuje nie tylko instalację urządzeń, lecz także ich serwis, konserwację, przeglądy i czyszczenie. Zapewniamy profesjonalną obsługę, sprawną realizację zleceń oraz rozsądne ceny.

Menu