Układy split, multisplit i VRF – czym się różnią?

W trosce o zdrowie, ekologię, ale również z przyczyn ekonomicznych, coraz większą popularnością w domach czy mieszkniach cieszy się klimatyzacja. Urządzenia te zapewniają komfort cieplny przez cały rok, ponieważ posiadają zarówno możliwość grzania, jak i chłodzenia. Ponadto ich zaletą jest łatwość obsługi. Na rynku można znaleźć bogaty przekrój asortymentu. Stojąc przed wyborem funkcjonalnej klimatyzacji, warto zastanowić się, czym się różnią układy split, multisplit i VRF oraz rozważyć, który z nich sprawdzi się najlepiej.

Klimatyzator typu split – dobry wybór do niewielkich przestrzeni

Systemy te stanowią idealne rozwiązanie do niewielkich powierzchni mieszkalnych oraz usługowych, ponieważ klimatyzują jedno pomieszczenie. Agregat znajduje się poza lokalem, dzięki czemu nie generuje uciążliwego dla mieszkańców hałasu.

Warto wspomnieć, że urządzenie typu split składa się z dwóch jednostek – zewnętrznej, której rolą jest tłoczenie czynnika chłodniczego, oraz wewnętrznej, odpowiedzialnej za chłodzenie bądź ogrzanie danego obiektu. Są one połączone za pomocą instalacji. Taka budowa umożliwia szybką, efektywną zmianę temperatury w celu jej dostosowania do panujących warunków pogodowych.

W przypadku wielu pomieszczeń

Multisplit świetnie sprawdza się jako rozwiązanie przeznaczone do klimatyzowania kilku pokoi. Jego instalacja daje możliwość utrzymania odpowiedniej temperatury w wielu wnętrzach za pomocą indywidualnych sterowników. Pozwala na montaż jednostek wewnętrznych, które są podłączone do zewnętrznego agregatu za pomocą oddzielnych przewodów chłodniczych.

System ten posiada wiele zalet takich jak:

  • kompaktowe wymiary,
  • możliwość konfiguracji,
  • minimalny poziom hałasu,
  • niskie zużycie energii.

Ten typ klimatyzacji to połączenie wygody i funkcjonalności, gdyż umożliwia swobodne zarządzanie temperaturą w więcej niż jednym pomieszczeniu.

Rozwiązanie dedykowane większym przestrzeniom

Szukając w dalszym ciągu odpowiedzi na tytułowe pytanie: układy split, multisplit i VRF – czym się różnią, przechodzimy do omówienia ostatniego wariantu. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że jest on najbardziej rozbudowany na tle pozostałych. Doskonale sprawdzi się w dużych obiektach, na przykład halach magazynowych. Daje bardzo szeroki wachlarz możliwości, ponieważ w ramach jednego systemu pozwala na łączenie większej ilości jednostek wewnętrznych i zewnętrznych niż w przypadku klimatyzacji typu split lub multisplit.

Jak działa system VRF? Zapewnienie maksymalnej efektywności energetycznej jest możliwe dzięki zmieniającemu się pod względem ilości czynnika chłodniczego przepływowi. Za regulację tego procesu odpowiada zawór rozprężny. W skład instalacji VRF wchodzą również sprężarki inverterowe, będące częścią agregatu, który za pomocą jednej pary rur, a następnie trójników, łączy się z jednostkami wewnętrznymi. Ze względu na złożoną budowę systemu, warto zadbać o jego regularne serwisowanie.

Wiedząc, czym różnią się układy split, multisplit i VRF, możesz wybrać właściwe rozwiązanie dla siebie.

Kompleksowe usługi firmy KliMat

Od lat działamy w branży klimatyzacyjnej, zajmujemy się także układami wentylacji. Klienci mogą skorzystać z takich usług jak:

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferty. W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt telefoniczny, nasza wykwalifikowana kadra pracownicza chętnie przekaże wskazówki przydatne przy wyborze właściwych rozwiązań.

Menu