Wentylacja

Nowoczesne systemy wentylacji w ofercie firmy KliMat

W każdym budynku sprawna wentylacja ma kluczowe znaczenie. Pozwala na odpowiednią cyrkulację powietrza i jego stały dopływ, jak również usuwanie różnego typu zanieczyszczeń, w tym pyłów i gazów generowanych przez kotły grzewcze, kuchenki. Ważne jest stosowanie funkcjonalnych rozwiązań, aby panujący w domu mikroklimat sprzyjał dobremu samopoczuciu. Odpowiadając na te potrzeby, Klientom z Białegostoku i pobliskich miejscowości umożliwiamy zakup nowoczesnych systemów wentylacji, świadczymy także usługi fachowego montażu oraz serwisu. Zapewniamy terminową realizację zleceń.

Prawidłowa wentylacja pomieszczeń ma znaczenie

Odgrywa ona istotną rolę w kwestii komfortowego użytkowania pomieszczeń, bez względu na to, czy chodzi o duży dom, małe mieszkania, czy o zakład przemysłowy. Pozwala to na efektywną wymianę powietrza.

Główne funkcje systemu wentylacji to:

  • zapewnienie odpowiedniego dopływu świeżego powietrza – jest ono cały czas dostarczane do pomieszczeń, wpływa na poprawę samopoczucia oraz kondycji psychofizycznej człowieka,
  • redukcja szkodliwych emisji oraz zanieczyszczeń – stale usuwane są wspomniane gazy czy pyły pochodzące z urządzeń grzewczych, a także szkodliwe związki i składniki smogu (pyły zawieszone, spaliny samochodowe, dym papierosowy), jakie przedostały się z zewnątrz do pomieszczeń,
  • zapobieganie osadzaniu się wilgoci oraz rozwojowi pleśni, grzybów, bakterii – pozwala to na ochronę powierzchni przed wykwitami, które mają negatywny wpływ nie tylko na zdrowie osób przebywających w poszczególnych wnętrzach, lecz także na trwałość powłok malarskich i ogólną estetykę wnętrza.

Ważne jest także zachowanie prawidłowego poziomu wilgotności powietrza. Gdy jest on zbyt niski (poniżej 40%), powietrze staje się suche, unoszą się w nim pył, kurz oraz drobnoustroje, przyczyniające się do większej podatności domowników na infekcje, zwłaszcza górnych dróg oddechowych. Wartość powyżej 60-70% stwarza natomiast warunki do rozwoju roztoczy, pleśni.

Z tych względów warto zadbać o prawidłową wentylację. Zachęcamy do kontaktu z nami – fachowo doradzimy, jakie rozwiązanie wybrać, by najlepiej odpowiadało potrzebom oraz było dopasowane do specyfiki budynku.

wentylacja Białystok

Rodzaje systemów

Na rynku dostępne są różne urządzenia. Najprostszą wersją jest wentylacja naturalna, czyli grawitacyjna. Bazuje ona na różnicy temperatur w pomieszczeniu oraz na zewnątrz, przy czym wymaga zastosowania nawiewników oraz prawidłowej instalacji przewodów (muszą być umieszczone pionowo, posiadać określoną długość, przekrój). Coraz większą popularnością cieszą się jednak inne rodzaje, takie jak system:

  • mechaniczny – wymuszony przepływ jest możliwy dzięki urządzeniu z silnikiem elektrycznym, które pozwala sterować parametrami;
  • mechaniczny z odzyskiem ciepła – ważną rolę odgrywa rekuperator, który nie tylko zapewnia dopływ i oczyszczanie powietrza, lecz także ogranicza koszty eksploatacyjne poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na energię pierwotną;
  • wyporowy – wywiewnik umieszczany nad strefą, gdzie przebywają ludzie, umożliwia efektywną wymianę powietrza. Za sprawą odpowiedniego doboru ilości powietrza dostarczanego do wnętrza budynku, skutecznie usuwane są zanieczyszczenia z wnętrz.

Spotyka się również opcje hybrydowe, które stanowią połączenie wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej, a także mieszające – głównym ich celem jest rozcieńczanie zanieczyszczeń poprzez szybki nawiew powietrza i odprowadzenie go na zewnątrz.

Szczególnie korzystna jest rekuperacja. Zapewnia optymalne warunki w pomieszczeniu, w tym pod kątem temperatury i wilgotności, a także:

  • ochronę przed zanieczyszczeniami – decydują o tym filtry kieszeniowe, które neutralizują nawet do 90% głównego składnika smogu, czyli pyłu zawieszonego;
  • kontrolę nad urządzeniem – w wygodny sposób można sterować jego funkcjami i w razie potrzeby zmniejszyć lub zwiększyć nawiew (odpowiednio: po wyjściu z mieszkania gości lub gdy panuje duża wilgotność podczas gotowania);
  • redukcję kosztów eksploatacyjnych – efekt to około 50% niższe koszty ogrzewania w okresie zimowym; dodatkową zaletą jest brak nawiewników oraz konieczności wietrzenia pokoi, co ogranicza straty ciepła.

Rekuperacja to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie. Doradztwo pod kątem jego zastosowania, a także fachowy montaż i obsługę serwisową zapewnia firma KliMat. Zachęcamy Klientów z Białegostoku i pobliskich miejscowości do wizyty w naszej siedzibie w celu zapoznania się z szeroką gamą urządzeń. Możemy je zainstalować zarówno na etapie budowy czy wykończenia domu albo mieszkania, jak również w trakcie eksploatacji, na przykład podczas prac remontowych. Umożliwiamy zakup również innych przydatnych systemów, takich jak klimatyzacja czy komory chłodnicze.

Solidne systemy wentylacji w Białymstoku

Warto odwiedzić naszą firmę, by zapoznać się z informacjami na temat nowoczesnych urządzeń wentylacyjnych. Polecamy rekuperację jako rozwiązanie, które przynosi wymierne korzyści użytkowe oraz ekonomiczne. Zapewniamy szybkie terminy realizacji montażu i serwisu wentylacji. Podejmujemy współpracę z Klientami indywidualnymi, firmami, zakładami przemysłowymi.

Menu