Rekuperacja

Rekuperacja – nowoczesne, ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie

Komfort przebywania w pomieszczeniach to standard, któremu sprzyjają współczesne rozwiązania. Oferowana przez firmę KliMat rekuperacja pozwala nie tylko na dopływ świeżego powietrza, co odbywa się automatyczne, ale generuje również wymierne oszczędności związane z odzyskiem ciepła. Sprawna wentylacja jest niezbędna w każdym budynku, a można zwiększyć jej funkcjonalność w ramach jednej instalacji. Zachęcamy do zapoznania się z tą technologią w naszej siedzibie. Doradzimy przy wyborze odpowiedniego urządzenia, następnie zainstalujemy je w Twoim domu lub firmie. Pracujemy na terenie Białegostoku oraz pobliskich miejscowości

Sposób działania rekuperacji

Centralny element systemu ma wbudowany wentylator i jest połączony z zaizolowanymi termicznie kanałami znajdującymi się w całym budynku, oraz anemostatami, czyli zakończeniami przewodów. To zaawansowane technologicznie urządzenie, które umożliwia nie tylko przepływ i wymianę powietrza, lecz także odzysk ciepła.

Do wyboru jest kilka typów rekuperatorów – z wymiennikiem:

 • krzyżowym – cieszy się dużą popularnością; jego główne zalety to prosta konstrukcja oraz oddzielenie strumieni powietrza pobieranego z zewnątrz od usuwanego; jest podatny na szronienie w temperaturze -5ºC, a efektywność odzysku wynosi około 75%;
 • przeciwprądowym – wyróżnia go szczelność i odporność na niskie temperatury; powietrze zimne i ciepłe przepływają obok siebie w dwóch kierunkach, czego efektem jest wysoka sprawność, na poziomie 90%.
 • obrotowym – ruch rotacyjny bębna nawiewnika sprawia, że do pomieszczeń dostarczane jest ciepło, ale także optymalna ilość wilgoci (możliwość regulacji), co ma znaczenie zwłaszcza w miesiącach zimowych, gdy powietrze jest bardziej suche. Sprawność na poziomie 85% utrzymuje się również przy bardzo niskich temperaturach na zewnątrz (do -20ºC).

Zastosowanie systemu wentylacji mechanicznej opartego na takim sprzęcie przekłada się na:

 • wprowadzenie świeżego powietrza – jest ono pobierane z zewnątrz za pomocą czerpni; następnie transportuje się je do centrali oraz, poprzez filtry, do wymiennika, który w zależności od warunków chłodzi to powietrze lub je podgrzewa;
 • odprowadzanie zanieczyszczeń – odbywa się za pośrednictwem kratek wywiewnych, skąd gazy czy pyły trafiają do centrali, gdzie odzyskuje się ciepło i wtłacza z powrotem do budynku.

Rekuperacja jest alternatywą dla tradycyjnego rozwiązania, a więc wentylacji grawitacyjnej. Pozwala na eliminację ograniczeń z nią związanych, w tym uzależnienia od warunków atmosferycznych (system grawitacyjny działa tylko wówczas, gdy różnica między temperaturą wewnątrz i na zewnątrz wynosi co najmniej 12ºC – wyklucza to prawidłowe działanie w miesiącach letnich).

Rekuperacja jest polecana do niemal każdego budynku. Sprawdza się przede wszystkim w obiektach:

 • dobrze zaizolowanych, w tym po termomodernizacji – nie ma wtedy potrzeby wietrzenia albo montażu nawiewników,
 • z dużymi oknami – wówczas nie jest konieczny zakup mechanizmów przeznaczonych do otwierania okien.

By uzyskać więcej informacji na temat działania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, zapraszamy do siedziby firmy Klimat.

rekuperacja białystok

Montaż wentylacji mechanicznej w Białymstoku i okolicach

Zwracamy uwagę na wysoką jakość usług, dlatego korzystamy z nowoczesnych systemów. Oferujemy montaż oraz serwis rekuperacji. Jej główne zalety to:

 • wysoka skuteczność, bez względu na warunki panujące w otoczeniu – nie występuje zależność wobec zmiennej pogody i nie ma ryzyka, że w przypadku wysokich temperatur wentylacja nie zadziała lub dojdzie do wstecznego ciągu;
 • stały przepływ powietrza, gwarantujący odpowiedni mikroklimat i świeżość – rekuperatory albo ogrzewają, albo schładzają, dzięki czemu zawsze zapewnione są optymalne warunki w pomieszczeniu;
 • ochrona przed zanieczyszczeniami – filtry kieszeniowe klasy G4 zatrzymują ponad 90% pyłu zawieszonego, czyli tego, który jest głównym składnikiem smogu;
 • redukcja kosztów eksploatacyjnych – odzysk obniża rachunki za ogrzewanie w miesiącach zimowych nawet o 50%, co wynika z niskiego zapotrzebowania na energię pierwotną; dodatkowa zaleta to brak konieczności montowania nawiewników czy częstego uchylania okien, co mogłoby powodować dodatkowe straty ciepła lub przedostawanie się owadów do wnętrz.

Nowoczesne urządzenia, jakie sprzedajemy i montujemy, gwarantują skuteczną kontrolę nad ilością wymienianego powietrza. Parametry można w każdym momencie dopasować do własnych potrzeb, czyli zwiększyć ciąg na przykład w sytuacji długotrwałego gotowania (by pozbyć się intensywnych zapachów) czy kąpieli (w celu usunięcia nadmiaru wilgoci). Dodatkowa zaleta to funkcja minimalnej wentylacji podczas nieobecności domowników.

Dzięki rekuperacji w domu zapewniony jest komfort cieplny o każdej porze roku. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty – proponujemy też usługi, które są uzupełnieniem wentylacji mechanicznej i zwiększają wygodę korzystania z pomieszczeń. Mowa tu zwłaszcza o montażu klimatyzacji.

Rekuperacja wysokiej jakości

Warto skorzystać z oferty naszej firmy, aby cieszyć się komfortowymi, ekonomicznymi i ekologicznymi rozwiązaniami. Zachęcamy Klientów indywidualnych, firmy, zakłady przemysłowe czy jednostki administracji publicznej z Białegostoku i okolic do kontaktu z nami – pomożemy wybrać optymalne systemy, a montaż i serwis wentylacji wykonamy w miejscu oraz terminie dogodnym dla zleceniodawcy. Zapraszamy do współpracy.

Menu