Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji

Prawidłowo działająca klimatyzacja sprawia, że niezależnie od pory roku możesz utrzymać optymalną temperaturę w pomieszczeniach, ogrzewając je lub chłodząc. Na wszelkie nieprawidłowości należy reagować możliwie najszybciej, aby zapobiec poważniejszym uszkodzeniom instalacji. Jak zatem sprawdzić szczelność klimatyzacji i po czym rozpoznać, że akurat problem nieszczelności dotyczy Twojego urządzenia? O tym przeczytasz w dzisiejszym artykule.

Znalezienie przyczyny ma znaczenie

Zmniejszanie się ilości czynnika chłodzącego jest naturalne przy użytkowaniu systemów typu split czy multisplit, jeżeli jednak następuje zbyt szybko, może być szkodliwe dla Ciebie i środowiska, wpływa także na zmniejszenie wydajności całego systemu. Należy ustalić element lub elementy układu, przez które następuje ubywanie czynnika chłodniczego. Mogą to być zarówno miejsca uszkodzone mechanicznie, jak też wskutek długoletniej eksploatacji.

Brak serwisu klimatyzacji w takich okolicznościach może doprowadzić do przegrzania sprężarki, czyli sytuacji, gdy olej traci swoje właściwości smarujące, ponieważ osiągnął zbyt wysoką temperaturę.

Wstępna ocena samodzielna

Nie jest to profesjonalna diagnostyka, jednak pozwala przynajmniej pobieżnie ocenić, że mogło dojść do przerwania ciągłości układu. Sprawdzić należy jednostkę wewnętrzną oraz zewnętrzną. Niepokojące objawy to:

  • ślady korozji – występują głównie na lamelach skraplacza w jednostce zewnętrznej; są zazwyczaj widoczne bez potrzeby demontażu poszczególnych elementów.
  • powierzchnie pokryte olejem – dotyczą terminalu sprężarki w jednostce wewnętrznej, czyli klimatyzatorze znajdującym się w pomieszczeniu.

Olej na złączu jednostki wewnętrznej oznacza miejsce wyciekania czynnika chłodniczego.

Usługę dalszej diagnostyki i naprawy można zwykle zamówić w firmie, która wykonała montaż klimatyzacji ze względu na specyfikę poszczególnych urządzeń, natomiast każdy doświadczony usługodawca wie, jak sprawdzić szczelność klimatyzacji. Ważne, żeby do działania przystąpić już przy pierwszych niepokojących objawach.

Diagnoza specjalistyczna za pomocą elektroniki i nie tylko

Na potrzeby Klientów KliMat stosujemy miarodajne metody diagnostyczne, pozwalające sprawdzić, czy klimatyzacja jest szczelna, a w przypadku nadmiernego ubytku czynnika ustalić miejsce wycieku. Poniżej trzy sprawdzone sposoby:

  1. Detektor elektroniczny z głowicą pomiarową. Taki wykrywacz nieszczelności wydaje dźwięk w pobliżu uszkodzonego przewodu lub podzespołu. Powolne przesuwanie głowicy pozwala sprawdzić dokładnie całą instalację.
  2. Kontrast i lampa z promieniowaniem UV. Kontrast dodany do czynnika będzie widoczny w miejscach perforacji, gdy miejsca te zostaną oświetlone promieniami UV. W tej metodzie serwisant chroni oczy specjalnymi okularami.
  3. Napełnienie instalacji sprężonym powietrzem. Kluczową kwestią jest osiągnięcie określonego poziomu ciśnienia. Powinno być ono wyższe niż maksymalne przewidziane dla danej instalacji. Powietrze będzie uchodzić w miejscach nieszczelności.

Gdy ustalona zostanie przyczyna usterki, należy przeprowadzić naprawę klimatyzacji z uwzględnieniem specyfiki poszczególnych urządzeń oraz budynku, w którym funkcjonują. Można zamówić także usługę kompleksową, obejmującą między innymi odgrzybianie, aby mieć pewność, że całość będzie działać prawidłowo i pozostanie neutralna dla otoczenia.

Wiemy jak sprawdzić szczelność klimatyzacji w domu i firmie

Niezależnie od tego, czy diagnostyki wymaga pojedynczy klimatyzator w mieszkaniu, czy całe instalacje w wielkopowierzchniowych obiektach przemysłowych, dokładność działań ma kluczowe znaczenie. Współczesne metody pozwalają z niezwykłą precyzją określać miejsce wyciekania czynnika chłodniczego, co ma znaczenie zarówno w sezonie podczas intensywnego chłodzenia lub ogrzewania pomieszczeń, jak też w okresach, gdy użytkowanie jest sporadyczne.

Menu