Jaki jest koszt założenia klimatyzacji w domu?

Jeden klimatyzator wystarczy do niewielkiego lub pojedynczego pomieszczenia, lecz to zwykle zbyt mało, aby zaspokoić potrzeby wszystkich domowników w większych kilkukondygnacyjnych budynkach. O tym, jaki jest koszt założenia klimatyzacji w domu decyduje liczba jednostek wewnętrznych, a dodatkowo klika innych czynników. Zakupując odpowiednio dobrany system oraz zlecając prace montażowe specjalistom, ograniczysz wydatki do niezbędnych mając jednocześnie pewność, że wybierasz usługę wysokiej jakości. Koszt całości może wynieść od około 5 do znacznie ponad 10 tysięcy złotych. Skąd takie rozbieżności?

Urządzenie lub urządzenia wewnętrzne oraz jednostka zewnętrzna

Każdy klimatyzator, czyli jednostka wewnętrzna, to koszt składający się na wartość całej inwestycji. Jeżeli weźmiemy pod uwagę wyłącznie parametry, głównym z nich będzie moc chłodnicza.

  • 1 kW to możliwość schłodzenia około 10 m². Jednostka wewnętrzna o mocy 1,1 – 1,8 kW jest odpowiednia do pojedynczych wnętrz lub salonów z aneksem kuchennym i innych przestrzeni łączonych. Na rynku dostępne są modele, których koszt to poniżej 1500 zł.
  • 2,5 – 3,5 kW to moc chłodnicza odpowiednia do większych pomieszczeń oraz przestrzeni, na przykład 25 m². Koszt klimatyzatora wyniesie od 1500 zł do nawet 2500 zł, dlatego budżet na całą inwestycję będzie znacznie większy, jeżeli potrzebujesz kilku takich urządzeń.
  • 5 kW i więcej potrzeba do komfortowego chłodzenia największych wnętrz budynku, często spotykanych w nowym budownictwie, gdy na przykład cała powierzchnia użytkowa na danej kondygnacji ma 100 m2. Koszt jednostki wewnętrznej przekracza zwykle 3000 zł.

W omawianych tutaj wersjach split i multisplit konieczna jest także jednostka zewnętrzna. Ona również ma określona moc, podawaną zazwyczaj jako przedział, czyli z opcją dodania kolejnych klimatyzatorów do instalacji. Przedziały te mogą być mniejsze, jak 3,2 – 6,0 kW, ale też znacznie większe, na przykład 4,5 – 11,5 kW. Jeżeli więc rozważamy, jaki jest koszt założenia klimatyzacji w domu, do całości należy doliczyć kwotę w wysokości od 2 do około 5 tysięcy złotych.

Montaż jednostki wewnętrznej i zewnętrznej

Najmniej kosztowny jest montaż klimatyzacji w systemie split, czyli z jedną jednostką wewnętrzną. Potrzebne jest wtedy tylko jedno połączenie w postaci przewodu sterującego oraz chłodniczych. Gdy jednostek wewnętrznych jest więcej, potrzeba proporcjonalnie więcej przewodów, zatem każde takie dodatkowe połączenie zwiększa koszt instalacji. Klimatyzacja split to zazwyczaj około 1500 zł, natomiast w multisplit kwotę tę należy pomnożyć przez liczbę jednostek wewnętrznych.

Niewielki i znacznie większy dom z klimatyzacją

Gdy Twoim celem jest klimatyzowani jednej przestrzeni lub pomieszczenia o powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych, wystarczający będzie jeden klimatyzator, który wraz z zakupem i montażem jednostki zewnętrznej kosztuje około 5-6 tysięcy złotych. Jeżeli natomiast potrzebujesz kliku urządzeń o znacznie większej mocy, ponieważ w domu jest więcej dużych przestrzeni, pomieszczeń albo kondygnacji, postaw na multisplit i dwie lub trzy jednostki wewnętrzne. Łącznie zapłacisz 10 tysięcy złotych lub więcej, lecz nawet w domu z najbardziej przestronną nasłonecznioną kuchnią czy salonem utrzymasz przyjemną, optymalną temperaturę.

Dodatkowe aspekty mające wpływ na wycenę

Powyższe kwoty dotyczą standardowych rozwiązań oraz typowych domów, natomiast mogą wzrosnąć, gdy wybierasz opcje innowacyjne lub gdy sam budynek jest niestandardowy. Jaki zatem jest koszt założenia klimatyzacji w domu, jeżeli ma to być instalacja renomowanego producenta, z designerską jednostką wewnętrzną, dużą odległością pomiędzy jednostkami w systemie multisplit albo z montażem w domu o konstrukcji ścian utrudniającej wykonanie otworów? Wyższy o kilkaset lub kilka tysięcy złotych. Nakłady finansowe będą wyższe również w instalacjach bardziej rozbudowanych, do których podłączyć należy chociażby pompę ciepła lub fotowoltaikę. O szczegóły możesz zapytać specjalistów z KliMat, aby wiedzieć, jaki budżet będzie potrzebny do przeprowadzenia wszystkich działań.

Aby uniknąć zbędnych kosztów w przyszłości

Od regularnego odgrzybiania klimatyzacji, a także drobnych napraw zapobiegających większym usterkom zależy sprawność całości, dlatego z wykonawcą instalacji warto nawiązać współpracę także na czas po montażu. To sposób, aby mieć profesjonalną obsługę i przyczyniać się realnie do sprawnego działania całości.

Menu