Kiedy należy myśleć o założeniu klimatyzacji?

Tytułowe pytanie dotyczy wielu aspektów związanych z klimatyzacją. Decyzja może być zależna od indywidualnych potrzeb co do temperatury we wnętrzach, istotny będzie także wątek kosztów, konkretnej pory roku, specyfiki danego budynku i poszczególnych pomieszczeń. W tym artykule doradzimy, kiedy należy myśleć o założeniu klimatyzacji i jak sprawić, aby była to inwestycja, która nie przekroczy zakładanego budżetu i zapewni przyjemne ogrzewanie lub chłodzenie w Twoim otoczeniu.

Gdy nie wystarczy zwykła wentylacja i centralne ogrzewanie

Priorytetem powinny być zawsze odczucia osób, które przebywają w konkretnych wnętrzach lub przestrzeniach, na przykład domowników w mniejszym albo większym mieszkaniu, pracowników w biurze, gości w pokojach hotelowych, korytarzach czy restauracji. Możliwość optymalnego dopasowania temperatury do potrzeb znana jest i ceniona od lat, a za sprawą nowoczesnej klimatyzacji dostosowanie to może być jeszcze bardziej precyzyjne. Określoną temperaturę osiąga się dosłownie w kilka minut.

Sytuacja, w której potrzebne jest wspomaganie, ma miejsce między innymi gdy:

  • wentylacja grawitacyjna (standardowe kanały wentylacyjne oraz otwieranie okien i drzwi) jest niewystarczająca podczas upałów i innych niesprzyjających warunków pogodowych, nie pozwala odpowiednio obniżyć temperatury we wnętrzach;
  • ogrzewanie kotłem c.o. lub inną metodą wymaga wsparcia ze względu na zbyt duże pomieszczenia, w których jest nieproporcjonalnie mało kaloryferów; ma to miejsce między innymi w przestronnych wnętrzach biurowych;
  • zamieszkała jest przestrzeń na niskim poddaszu, które nagrzewa się znacznie szybciej niż standardowe pomieszczenia oraz niż poddasza z widocznymi belkami i krokwiami; przegrzewaniu od słońca sprzyja także niewielki metraż pomieszczeń.

Rozwiązania pośrednie to między innymi wymiana okien i drzwi na bardziej szczelne, aby uniknąć strat ciepła, a także montaż rolet zaciemniających, aby zapobiec przegrzewaniu wnętrz. Profesjonalna klimatyzacja stanowi jednak rozwiązanie znacznie bardziej radykalne, które uniezależni Cię od warunków pogodowych.

Najlepiej na etapie wznoszenia budynku

Im bardziej zaawansowany system klimatyzacji, który należy zamontować, tym bardziej zasadne jest uwzględnienie go w projekcie danego obiektu. Wszelkie rury chłodnicze, elementy niezbędne do odprowadzania skroplin czy podłączenie całości do instalacji elektrycznej można wtedy ułożyć i wykonać wraz z pozostałymi pracami dotyczącymi elektryczności i przyłączy hydraulicznych.

Jeżeli natomiast obiekt jest już na końcowym etapie przed oddaniem do użytku lub jego użytkowanie trwa, należy wybierać rozwiązania, które wymagają jak najmniejszej ingerencji w ściany zewnętrzne i wewnętrzne. Służą temu między innymi nowoczesne instalacje split i multi split, czyli z jedną lub kilkoma jednostkami wewnętrznymi, a w wersji przemysłowej – znacznie większe VRF.

Jeszcze inne wytyczne można przekazać osobom, które planują zakup mieszkania w bloku. Jeżeli jest to blok budowany przez dewelopera, warto zadbać, aby w umowie deweloperskiej był zapis o możliwości zamontowania jednostki zewnętrznej na elewacji budynku. Zwykle jednostka taka może być zamontowana niżej niż górna krawędź balkonu, wtedy nie zaburza estetyki i spójności elewacji. W przypadku bloków z mieszkaniami już sprzedanymi, konieczna może być zgoda wspólnoty mieszkaniowej lub innych jednostek organizacyjnych właściwych dla danego obiektu.

Z uwzględnieniem metrażu i nasłonecznienia pomieszczeń

Klimatyzacja szybko ogrzeje lub schłodzi wnętrza, lecz rodzaj oraz moc urządzeń należy dobrać do specyfiki wnętrz. O założeniu takiej instalacji należy więc myśleć:

  • na potrzeby chłodzenia pomieszczeń:
    • na poddaszu, o czym wspominaliśmy już powyżej w tym artykule,
    • z dużymi oknami, które wpuszczają wiele ciepła podczas upałów,
    • z nadmiarem tradycyjnych żarówek i sprzętów oddających ciepło,
    • w których przebywa jednocześnie wiele osób,
  • na potrzeby ogrzewania pomieszczeń, które:
    • znajdują się na parterze lub w budynkach bez odpowiedniego docieplenia,
    • mają ograniczony dostęp do światła słonecznego,
    • tracą ciepło przez stolarkę okienną i drzwiową niskiej jakości,
  • wychładzają się mimo rolet z warstwą termoizolacyjną i innych rozwiązań.

Co do zasady, okna od strony południowej wiążą się z lepszym nasłonecznieniem, lecz wiele zależy od pory dnia i konkretnego okresu lub dnia w roku. Na przykład latem w godzinach popołudniowych więcej promieni słonecznych dotrze do wnętrz przez okno na ścianie południowo-zachodniej. Te kwestie również warto wziąć pod uwagę podczas rozważań, kiedy należy myśleć o założeniu klimatyzacji.

Jesień lub wczesna wiosna to dobra pora

Wystarczy umiarkowana pogoda, bez srogich mrozów czy ulewnego deszczu, aby sprawnie przeprowadzić montaż klimatyzacji. Biorąc pod uwagę warunki atmosferyczne w ostatnich latach, teoretycznie każdy miesiąc może być odpowiedni, zatem należy zwrócić uwagę na inną kwestię – koszt całej inwestycji.

Poza sezonem niższe są zwykle ceny jednostek zewnętrznych i wewnętrznych, dlatego już na etapie wyboru danego systemu można zaoszczędzić. Jesienią oraz wczesną wiosną monterzy mają mniej zleceń, są bardziej dyspozycyjni, więc zwykle mogą rozpocząć prace relatywnie szybciej niż w okresie, gdy prac jest znacznie więcej. Poza sezonem warto również zapytać o rabat na prace monterskie.

Współpraca z doświadczonym usługodawcą

Tak jak w przypadku pomp ciepła, urządzeń do rekuperacji oraz innych systemów wpływających na wygodę korzystania z pomieszczeń, tak również tutaj należy wziąć pod uwagę doświadczenie firmy, z którą nawiązujesz współpracę. Solidnie zrealizowane zadania to sprawność całego systemu i bezpieczeństwo użytkowników. Chcąc mieć gwarancję prawidłowego przebiegu prac oraz efektywnego działania założonej klimatyzacji, warto skorzystać z oferty firmy KliMat.

Menu