Najlepsza klimatyzacja do domu

W niektórych domach z jedną kondygnacją użytkową i o niewielkiej powierzchni całkowitej wystarczą rozwiązania typu split, natomiast do większych budynków, zwłaszcza piętrowych, optymalna będzie opcja multisplit. Niezależnie od tego, ile jednostek klimatyzatorów zostanie finalnie zamontowanych, najlepsza klimatyzacja do domu to taka, która zapewni komfort użytkownikom o każdej porze roku.

W dobie pracy i nauki zdalnej – intensywne użytkowanie

Decyzja o montażu klimatyzacji zapada często, gdy w domu spędza się więcej czasu niż zazwyczaj, głównie w ramach home office lub nauki zdalnej. Zależnie od temperatury na zewnątrz oraz warunków pogodowych, system bywa włączony niemal przez całą dobę. Ważne jest wtedy, aby był ekonomiczny oraz wydajny.

  • Energooszczędność – istotny aspekt nie tylko w kontekście drożejącej energii elektrycznej. Znaczenie ma zwłaszcza niska wartość GWP czynnika chłodniczego, przekładająca się na niski koszt pozyskania energii chłodniczej. Skrót ten oznacza potencjał tworzenia efektu cieplarnianego (Global Warming Potential) i porównuje ile ciepła może zatrzymać określona masa gazu względem ilości ciepła, którą zatrzymałby dwutlenek węgla. Liczba 3 oznacza, że podczas pracy urządzenia uwolnione zostaną 3 kg dwutlenku węgla; dla porównania – jeden z dawnych czynników R22 uwalniał 1810 kg, a R404A prawie 4 tony.
  • Efektywność – o najlepszej klimatyzacji do domu można mówić, jeżeli odpowiednio szybko chłodzi ona i ogrzewa pomieszczenia lub daną przestrzeń bez względu na wyjściową temperaturę wnętrz czy otoczenia.
  • Cichy mechanizm – praca jednostki zewnętrznej nie powinna być słyszalna w domu, natomiast nowoczesne jednostki wewnętrzne działają bardzo cicho, na przykład nie przekraczając 20 decybeli, czyli poziomu szeptu.
  • Aspekt prozdrowotny – standardem są obecnie filtry filtry przeciwpyłowe, a także wychwytujące cząstki stałe. Czyste powietrze zależy też od dbałości o całą instalację, dlatego warto zlecać czyszczenie klimatyzacji specjalistom.

Poznając dostępne rozwiązania będziesz wiedzieć, jak wiele dają one możliwości dostosowania ustawień do indywidualnych potrzeb. Są przyjazne domownikom, zwierzętom domowym i środowisku.

Gdy znacznie częściej przebywasz poza domem

Najlepszą klimatyzacją do Twojego domu będzie taka, która zapewnia optymalne warunki również przy rzadszym użytkowaniu, a podczas nieobecności pomoże zapobiec przegrzaniu lub wyziębieniu wnętrz. To istotne zwłaszcza w budynkach z przestarzałą termoizolacją, niewystarczająco ocieplonych lub przeciwnie – dobrze nasłonecznionych, z użytkowym poddaszem. Ważne są:

  • zdalne sterowanie, aby po powrocie z pracy czy wyjazdu mieć optymalną temperaturę i wilgotność powietrza,
  • automatyczne uruchomienie po awarii prądu, ważne bez względu na długość przerwy w dostawie energii elektrycznej,
  • praca w skrajnych temperaturach, na przykład przy -15oC na zewnątrz. Taka klimatyzacja to dobra inwestycja.

Mimo rzadszego użytkowania, nadal ważne będzie regularne odgrzybianie klimatyzacji. W KliMat na kwestie serwisowe zwracamy szczególną uwagę, informujemy Klientów, że na czystości klimatyzatora nie należy oszczędzać.

Kompaktowe wymiary, stonowany design

Inaczej niż w przypadku instalacji przemysłowych z nawiewem montowanym w suficie, domowe jednostki wewnętrzne mają swoje miejsce na ścianach pomieszczeń. Tematykę najlepszej klimatyzacji do domu można zatem omawiać także pod kątem estetyki, aby wybrać urządzenia wpisujące się w aranżację pomieszczeń. Zwolennicy klasyki znajdą wiele modeli ponadczasowych – biel jest wciąż popularna, natomiast jeżeli wolisz kolory bardziej wyraziste, producenci mają w swojej ofercie między innymi urządzenia bordowe i czarne, w tym z całkowicie płaskim pionowym panelem przednim.

Klimatyzacja z wszechstronną obsługą

Tytułowe zagadnienie można przedstawić również jako rozwiązanie najlepsze pod wieloma względami jednocześnie – od ekonomiczności i kompatybilności po terminowy montaż, szybki serwis oraz rozsądne ceny usług. To podwójna oszczędność, opcja godna rozważenia.

Menu